Ogłoszenia

Informacja o wyniku naboru na wolne stanowisko urzędnicze. 

Załączniki:
Pobierz plik (Informacja o wyniku naboru.pdf)Informacja o wyniku naboru.pdf[ ]124 kB

PEFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomił możliwość wypożyczenia wysokiej jakości technologii wspomagających w ramach programu "Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością".

Kto może wypożyczyć sprzęt:

Każdy, kto:

  • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
  • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.

Jeśli jednak:

  • Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.

Jak złożyć wniosek

Wniosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Wniosek elektroniczny dostępny pod adresem: sow.pfron.org.pl

W celu uzyskania pomocy przy złożeniu wniosku lub otrzymania szerszych informacji skontaktuj się z najbliższym oddziałem CIDON. Przejdź do cidon.pfron.org.pl/kontakt/

Co możesz wypożyczyć

Wypożyczalnia jest wyposażona w technologie wspomagające dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w związku z tym dostępne są cztery rodzaje technologii wspomagających tj.:

- technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami wzroku, np. linijka Brajlowska, powiększalniki przenośne i stacjonarne, drukarki Brajlowskie;

- technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, np. aparaty słuchowe, urządzenia wspomagające słyszenie, systemy wspomagające słyszenie;

- technologie wspomagające ogólne, np. koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne, podnośniki transportowe elektryczne

- technologie wspomagające komunikację alternatywną, np. oprogramowanie wspierające komunikację alternatywną, zestawy wspierające komunikację alternatywną (tablet + telefon; tablet + oprogramowanie MÓWik)

Czy za wypożyczenie sprzętu jest pobierana opłata?

Jednorazowa kaucja zwrotna w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.

Na jak długo może być wypożyczony sprzęt ?

Umowa wypożyczenia technologii wspomagającej zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok, albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok: warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.

 Więcej informacji pod adresem: https://wypozyczalnia.pfron.org.pl/

SOW

  

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Potęgowie informuje, iż portal praca.pl opublikował artykuł, który powinien zainteresować wszystkich pracowników, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności i nie są pewni jakie mają prawa i obowiązki, a także co mogą wymagać od swoich pracodawców. Artykuł pt ‘ Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy’ ma też również na celu pokazać, że osoby z niepełnosprawnością jak najbardziej są wartościowymi pracownikami i nie powinno się z nich rezygnować.

Z tekstu dowiemy się:

  • Osoba z niepełnosprawnością w miejscu pracy – co musi zapewnić pracodawca?
  • Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością a dofinansowanie do wynagrodzenia
  • Osoba z niepełnosprawnością – jak ją aktywizować zawodowo?

Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, a zwłaszcza osoby z niepełnosprawnością, jak również i pracodawców.

 

access

Nagrodę otrzymują Seniorzy, osoby działające na rzecz Seniorów oraz Pracodawcy i organizacje pozarządowe przyczyniające się, poprzez swoją aktywność do wspierania polityki senioralnej na terenie województwa pomorskiego.
 
Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach:
✅Zwyczajny – Niezwyczajny Senior / Zwyczajna – Niezwyczajna Seniorka,
✅Pracodawca przyjazny Seniorom,
✅Przyjaciel / Przyjaciółka Seniorów.
 
Kto może uczestniczyć?
W Konkursie mogą wziąć udział: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, pracodawcy z terenu województwa pomorskiego, którzy spełnią wymagania Regulaminu Konkursu:
• W kategorii Zwyczajny – Niezwyczajny Senior / Zwyczajna – Niezwyczajna Seniorka: Osoby w wieku 60 lat i więcej, z terenu Województwa Pomorskiego, podejmujące poza strukturami organizacji/instytucji działania na rzecz społeczności lokalnej.
• W kategorii Pracodawca przyjazny Seniorom: Pracodawca, który zatrudnia i prowadzi działania wspierające aktywność zawodową osób powyżej 50 roku życia.
• W kategorii Przyjaciel / Przyjaciółka Seniorów: organizacje pozarządowe, mieszkańcy (bez względu na wiek) z terenu Województwa Pomorskiego wyróżniający się w sposób szczególny w działaniach na rzecz osób starszych, w tym inicjujących współpracę międzypokoleniową.
 
Kto może zgłosić kandydata?
Dokonać zgłoszenia mogą:
• jednostki samorządu terytorialnego, z terenu województwa pomorskiego;
• organizacje pozarządowe zrzeszające Seniorów, lub działające na rzecz Seniorów z województwa pomorskiego;
• osoba fizyczna – mieszkaniec województwa pomorskiego.
 
Jak można dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenia Kandydatów przyjmowane są do 25 kwietnia 2024r., można dokonać drogą pocztową lub przedkładając dokumenty w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Pomorskie dla Seniorów” w kancelarii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (80-810 Gdańsk, ul. Okopowa 21/27).

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji organizuje 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30) webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja”.

 

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy - link do strony z odnośnikiem do formularza zgłoszeniowego:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=88338&p_id=18

Celem spotkania online (webinarium) jest zwiększanie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

Grafika webinarium CEDUR dla seniorow i ich opiekunow 24 kwietnia 2024 roku2